Jeden svet 2018

Mar 05, 2018

V dňoch od 1. -3. marca 2018 sa uskutočnil v priestoroch Hornozemplínskeho osvetového strediska vo Vranove nad Topľou 9. Ročník Medzinárodného filmového festivalu Jeden svet, ktorého hlavným organizátorom je OZ KOMPA.s v spolupráci s HZOS Vranov nad Topľou. Festival Jeden svet otvoril film z dielne National Geographic Je s nami koniec?, ktorý priblížil tému globálneho otepľovania a spolu s Leonardom DiCapriom mali diváci možnosť odhaľovať klimatické zmeny, ktorým stále mnohí ľudia nepripisujú dôležitosť. V prvý deň festivalu mali možnosť diváci zhliadnuť fascinujúci film slovenskej produkcie Nesmrteľný les o živote tatranských medveďov v ich prirodzenom prostredí jedného z najstarších lesov v Európe. Nasledovalo pútavé rozprávanie a diskusia s Jožom Fialom o odľahlých častiach karpatských lesov, kde niekedy aj celé týždne alebo mesiace nezablúdi ľudská noha, a kde to ešte stále dýcha divočinou. Otec, syn a Džihád svätý je film, ktorý divákom ponúkol širší pohľad na sýrsky konflikt, vtiahol nás svojou atmosférou priamo do boja proti sýrskemu prezidentovi. V rámci druhého večera festivalu si diváci mali možnosť pozrieť dokument slovenskej režisérky Zuzany Piussi Český Allah, ktorý skúma dopady utečeneckej krízy na českú spoločnosť a film Čakanie o mladej 14-ročnej dievčine, na ktorú sa spolieha celá jej rodina pod hrozbou deportácie. Tieto dva filmy sa podľa diváckeho hlasovania umiestnili na tretej priečke. Dokument To pravé miesto divákom ukázal prostredie nádherných Azorských ostrovov a na záver film Kedy už ten vietor ustane priblížil život Krymských Tatárov v súčasnosti. Tento večer nám spríjemnil kameraman a cestovateľ Martin Kučmín svojím rozprávaním o dobrodružných cestách v Angole. Posledný večer festivalu si diváci mali možnosť pozrieť film Medzi nami o súčasnom stave pôrodníc na Slovensku. Diváci ohodnotili ako druhý najlepší z ponúknutých filmov dokument s názvom Epidémia slobody, ktorý sa zaoberá kontroverznou a zložitou otázkou očkovania detí a jeho možných vedľajších účinkov. Ďalším premietaným filmom s aktuálnou témou života na sociálnych sieťach bol film s názvom Dievča z Instagramu. Ako potvrdilo divácke hodnotenie, najviac sa zapáčil film na záver festivalu s názvom Zlatý úsvit. Film pojednáva o vzostupe populistickej strany v Grécku, pretože toto sa deje priamo v srdci svetovej demokracie a nemali by sme to prehliadať.
Počas trvania celého festivalu si diváci mali možnosť prezrieť inšpiratívnu výstavu fotografií Vlada Vajsa a Martina Kučmína.

Deviaty ročník Jeden svet sa niesol v duchu Hľadá sa dôvera. Ako každý rok, reagoval výberom filmov na aktuálne dianie - tentoraz na čoraz viac rozšírenú nedôveru v našej spoločnosti. Filmy a témy, ktoré sme počas festivalu dokumentárnych filmov mali možnosť zhliadnuť neboli ľahké, miestami kontroverzné a mnohé z nich otvorili ďalšie otázky. Veríme, že divákom sa podujatie páčilo rovnako výber filmov ako aj sprievodný program.

Tešíme sa na spoločné stretnutie na desiatom ročníku festivalu Jeden svet.

Anička Bačinská


Napísané: Mar 05, 2018