Jeden Svet

Feb 12, 2019

Od štvrtka 21. Februára do soboty 23. Februára sa bude konať v priestoroch Hornozemplínskeho osvetového strediska jubilejný desiaty ročník festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet.

Tento ročník festivalu je venovaný spomienke na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. Vražda novinára Jána a jeho snúbenice Martiny otriasla celým Slovenskom. Tento moment nás prinútil znova si uvedomiť, že hlas demokracie je v ohrození. A to nielen na Slovensku. Každý z nás je zodpovedný za krajinu, v ktorej žije. Svojim konaním alebo mlčaním ju formujeme, dávame najavo, čo je tolerovateľné a čo nie. Festival Jeden svet odmieta mlčať. Prináša filmy a diskusie na témy, o ktorých sa v našej spoločnosti jednoducho mlčí. Tematicky reaguje na aktuálne dianie a nová provokatívna téma SHUT UP! má upozorňovať na hlas tých, ktorých chcú „mocní“ umlčať a vyzýva všetkých nás, aby sme neostali ticho.

Máte možnosť zhladnuť spolu 10 filmov z rôznych kútov sveta. Aj keď témy a príbehy sa rôznia spája ich skutočnosť, že všetky sú súčasťou jedného – nášho sveta. ktoré vo Vás budú rezonovať ešte dlho. Tieto filmy, ktoré zobrazujú silné príbehy jednotlivcov bojujúcich za lepší svet vo Vás budú rezonovať ešte dlho. Festival Jeden svet je jediným kultúrno-vzdelávacím podujatím na Slovensku, ktoré sa komplexne zaoberá ľudskoprávnymi a globálnymi témami.

V sprievodnom programe vo štvrtok bude Martin Adam rozprávať o výrobe domáceho piva. V piatok Vás čaká zaujímavá a podnetná diskusia s novinárkou Jankou Ďuraškovou. Sobotňajší večer nám spríjemní hudobná produkcia MB duo, a budete mať možnosť vypočuť si rozprávanie cestovateľa Ľuboša Šardíka o jeho dobrodružnom cestovaní Juhoafrickou republikou.

Čakáme Vás od 21. do 23. Februára 2019 v priestoroch Hornozemplínskeho osvetového strediska vo Vranove nad Topľou (vchod zozadu od Penziónu), vždy so začiatkom o 17.00 hodine. Podujatie finančne podporilo mesto Vranov nad Topľou, a koná sa pod záštitou OZ KOMPA.s.

Anna Bačinská

Štvrtok 21.02.2019

17.00 hod. - Aktivistka Petteri Saario, Fínsko, 2017, 52 min., fínsky, české titulky Dokument sleduje príbeh motivovaného dievčaťa, ktoré zakúša prvé prehry, ale sebavedome pokračuje v boji proti ničeniu prírody.

18.15 hod. - Mesto Duchov Matthew Heineman, USA, 2017, 90 min., anglicky, arabsky, české titulky Teroristická organizácia Islamský štát obsadila v roku 2014 Rakku a urobila z nej sídlo svojho veliteľstva v Sýrii. Hamúd, jeho brat Hasan a ďalší novinári z aktivistickej skupiny nasadzujú vlastné životy, aby odkrývali zločiny teroristov a vyvracali ich propagandu.

20.00 hod. - Za zenitom Sunny Bergman, Holandsko , 2007, 55 min., anglicky, holandsky, slovenské titulky Pôsobivý pohľad na trhové sily, ktoré sa zavŕtavajú do našich myslí a tiel a robia z 35-ročných ženy za zenitom.

21.05 hod. - Dôstojne zomrieť Jesse van Venrooij, Holandsko, 2018, 52 min., holandsky, slovenské titulky Eelco trpí celý život depresiami, preto sa rozhodol podstúpiť legálnu eutanáziu. Jeho cesta nemá byť iba o ňom, pred smrťou chce prelomiť tabu a vytvoriť cestu pre ľudí, ktorí sú v rovnakej situácii ako on.

Piatok 22.02.2019

17.00 hod. - Nič sa neodpúšťa Vincent Coen, Guillaume Vandenberghe, Belgicko, Francúzsko, Maroko, 2017, 62 min., francúzsky, české titulky Zineb El Rhazoui sa netají kritickým názorom na islam a náboženstvo. Za slobodou prejavu odišla z Maroka do Francúzska, kde sa stala novinárkou v satirickom časopise Charlie Hebdo. Film sleduje päť kľúčových rokov jej života (2011 – 2016).

18.40 hod. - Pred zločinom Monika Hielscher, Matthias Heeder, Nemecko, 2017, 88 min., anglicky, francúzsky, nemecky, české titulky V uliciach mesta nás takmer neustále sledujú kamery a počítač o nás zhromažďuje všetky osobné dáta. Slúžia technológie 21. storočia skutočne na ochranu pred nekalými živlami alebo pomáhajú prehlbovať predsudky a napätie v spoločnosti?

20.20 hod. - Projekt babička Bálint Révész, Maďarsko, Spojené kráľovstvo, 2017, 93 min., anglicky, maďarsky, nemecky, české alebo anglické titulky Traja režiséri z troch krajín si dali za úlohu vyspovedať svoje staré mamy o druhej svetovej vojne. Vďaka ochote týchto dám pristúpiť na hru ich vnukov sa obnažujú čisto osobné príbehy žien, ktoré zažili druhú svetovú vojnu.

Sobota 22.02.2019

17.00 hod. - Zlodeji času Cossima Dannoritzer, Španielsko, Francúzsko, 2018, 84 min., anglicky, francúzsky, japonska, nemecky, holandsky, katalánsky, španielsky, slovenské titulky Film odhalí, ako korporácie bez nášho vedomia speňažujú náš čas a ako sa podľa ich vlastných slov stali zo sociálnych sietí “noví hodinári”. 18.50 hod. - Cudzinec v raji Guido Hendrikx, Holandsko, 2016, 73 min., anglicky, české titulky Čo od Európy vlastne chcete? Sme pre vás len rajská záhrada, ktorej plody môžete vo veľkom trhať? Podobné otázky počúvajú vyčerpaní migranti, ktorí práve prekonali more a priplávali k európskym brehom. Kto dostane šancu v Európe zostať a na základe akého kľúča ho vybrať?

21:00 hod. - Bojovníčka s nenávisťou Vincenzo Caruso, Nemecko, Taliansko, 2017, 52 min., nemecky, anglicky, anglické a slovenské titulky Svojrázna sedemdesiatročná Berlínčanka Irmela už tridsať rokov každý deň neúnavne vyráža do boja s nenávistnými symbolmi. Irmela premaľuje, zoškrabe a zničí všetko, čo súvisí s akoukoľvek diskrimináciou. Nezľakne sa ani vyhrážok neonacistov či dokonca konfliktu so zákonom. Film sa týka nemeckej ultrapravicovej scény a zároveň je psychologickým portrétom hlavnej hrdinky.


Napísané: Feb 12, 2019